מידע לקראת ניתוח

כל המידע המקיף שצריך לדעת לקראת ניתוח

בחירת מנתח

הצעד הראשון בתהליך המוביל לניתוח אף מתחיל במפגש בין הרופא המנתח למנותח(ת). בחירת המנתח נעשית כיום על בסיס מידע מוקדם ממנותחים אחרים בהעברה מפה לאוזן או דליית מידע מהמדיה דוגמת האינטרנט והרשתות החברתיות. הרופאים המוסמכים לבצע ניתוחי אף הינם רופאי אף אזן גרון או כירורגיים פלסטיים אשר עברו הכשרה מוגברת נוספת לניתוחים אלה.

איבה ותחרות בין רופאים משני מקצועות אלה בתחום ניתוחי האף מיותרת. הרופא אשר עבר הכשרה וקורסים ורכש ידע וניסיון בנושא ומקדיש מזמנו לעיסוק מיוחד בנושא ומיומן לפתור את הבעיות המשולבות הן החיצוניות אך גם הרפואיות מבחינת תפקוד חלל האף על מרכיביו השונים ראוי לאמון לקוחותיו.

התייעצות ראשונית

כל מועמד לניתוח אף עובר סדרת צילומים של האף והפנים מזויות שונות כולל גם טרם ניתוח מחיצה רפואי. הגם שנדיר שיחול שינוי במראה האף בעקבות ניתוחי מחיצה בלבד הרי לעתים במקרים מורכבים ומיוחדים יתכן שינוי כזה ולעתים מושג שינוי כזה כפועל יוצא בניתוח מחיצה נכון ללא צורך ממשי בניתוח רינופלסטיקה מלא.

חלק חשוב בפגישת הייעוץ הינו דיון בסיבוכים האפשריים לאחר ניתוח אף ואלה אמורים להיכנס למערכת השיקולים של המועמד (ת) לניתוח. ניתוח אף הינו אחד הניתוחים אשר בהם קיים קושי לצפות בוודאות את התוצאות הסופיות לאורך זמן בשל שילוב שינויים במרכיבים השונים של האף כמו עצמות, סחוסים ועור עם הבדלים בגדל עובי וחוזק ויציבות של כל אחד מהמרכיבים. למרות הידע והיכולת של המנתח קשה לצפות את תגובה הרקמות השונה ממטופל למטופל ואשר עליה אין גם למנתח הטוב ביותר שליטה. מנתח מנוסה יודע אולי לצפות כיצד תהליכי ריפוי והצטלקות יפעלו לטובת תוצאה טובה אך בכל זאת קיים גורם אי ודאות. בכ- 5%-10% מכלל המנותחים יתכן ויהיה צורך בניתוח מתקן אשר יכול להתבצע שנה לאחר הניתוח הראשון.

הצלחה ושביעות רצון של המנותחים הינן תוצאות של יחסי גומלין חיוביים בין המנותח למנתח. האמון ההדדי מבוסס על ציפיות ראליסטיות ועל יכולת ליישם מיומנות וניסיון ומתחיל כבר בבדיקת הייעוץ הראשונה. לפגישה הראשונה יש להגיע עם מידע על העבר הרפואי הן לגבי האף עצמו והן מחלות עבר כלליות כולל נטילת תרופות (אף תוספי מזון ותרופות הומיאופטיות). לעתים יהיה צורך במפגש חוזר הן כדי לברר סימני שאלה והן לעבור על אותן בדיקות חסרות. לקראת הניתוח יהיה צורך לעבור בדיקות עזר כמו בדיקות דם ובדיקות א.ק.ג אצל חולים מבוגרים יותר.

אדם אשר החליט על ניתוח אף בעיקר ניתוח קוסמטי מודע בד"כ לבעיה העיקרית אשר מפריעה לו לגבי אפו ובעיה זו תבוא לביטוי במפגש הראשוני עם המנתח. המטופלים מגיעים לבדיקת הרופא עם תלונות של הפרעה במראה אפו ו/או בעיות תפקוד של האף. דר' בלום יוודא מה בדיוק מפריע לנבדק(ת) מבחינה אסתטית או מבחינת קשיי תפקוד האף. רצוי להכין רשימת תלונות ו/או שאלות. בביקור רצוי להתלוות לדמות משמעותית, בן משפחה כמו בן זוג או הורים (במיוחד במקרה של קטין). במסגרת הפגישה יתבצעו:

א. תשאול ותחקור הנבדק לגבי תלונותיו וציפיותיו מהטיפול.

ב. בדיקה קלינית יסודית של האף כולו כולל בדיקת סיב אופטי (אנדוסקופיה) המאפשרת תצפית מלאה של כל חלל האף והלוע האפי (החלל שמאחורי האף).

ג. במידת הצורך ישלח הנבדק להדמיה כמו צילומי CT כמו במקרי חשד לסינוסיטיס או באם לא ניתן לבצע בדיקה מלאה של חלל האף בשל סטית מחיצה קשה מאד שאינה מאפשרת בדיקה אנדוסקופית מלאה.

ד. יש לדון גם בסוג ואופי העור, גיל (במקרים של נבדק צעיר יהיה צורך להמתין עד להתבגרות והגעת האף לסיום התפתחותו בגילאים שבין 15 -17 בתלות בכל מקרה לגופו ובהתאם גם למין).

ה. לאחר דיון משותף עם המטופל יוצע הטיפול או הניתוח הדרוש בהתאם לנתוני היסוד של מבנה האף ותבוצע התאמת הציפיות לאפשרויות. נבדקים רבים מעוניינים מצד אחד בניתוח ומצד שני שלא יראה שעברו ניתוח או בשינוי מינימלי. שימוש תכנת הדמיה להדגמת מראה האף לאחר הניתוח מצוי במחלוקת לכן לא נשתמש בו. ההדמיה יוצרת באופן טבעי אשליה מסוימת אשר קשה יהיה להפטר ממנה. ניתוח אינו ביצוע פעולה ב- PHOTO SHOP.

הרדמה בניתוחי אף

ניתוחי אף יכולים להתבצע בהרדמה מקומית או כללית ואין פסול באף אחת מהשיטות ופעמים רבות הבחירה תלויה בהעדפה אישית של המנתח. דר' בלום מבצע את הניתוחים בהרדמה כללית אליה נוספת הזרקה מקומית לשם וזוקוסנטריקציה – כיווץ כלי דם.

ההרדמה הכללית מאפשרת בקרה ושליטה מוחלטת של המנתח והמרדים בחולה המונשם במיוחד במקרה של ניתוח ארוך או מורכב יותר או בהופעת סיבוך או בעיה בזמן הניתוח (כמו בדימום בלתי נשלט אשר בהרדמה מקומית עלול להפוך לסיכון).

חומר ההרדמה המקומית מכיל אדרנלין לכיווץ כלי הדם ומניעת דימום המפריע לביצוע הניתוח. מאידך חומר זה אשר משפיע על הדופק ועל לחץ הדם הינו בעל חשיבות רבה יותר מבחינת הסיכונים מאשר עצם צורת ההרדמה בעיקר באנשים בגיל מתקדם או עם בעיות קרדיו- וסקולריות.

החלמה

תהליך ההחלמה לאחר ניתוח אף מעבר להחלמה ראשונית נמשך חדשים רבים עד שנה.

בימים הראשונים נראית נפיחות של האף והפנים עם שטפי דם אשר נספגים תוך שבוע לרוב. צורת האף הסופית מתגבשת במשך חדשים עד שנה תוך כדי תהליך ההחלמה.

ניתוח אף מתקן

כמו כל ניתוח חוזר בכל תחום ניתוח כזה מורכב יותר מניתוחים ראשוניים עם פוטנציאל סיבוכים גדול יותר. בניתוח מתקן שניוני המנתח נתקל ברקמות מצולקות נוקשות דקיקות יותר עם אספקת דם פחותה, סחוסים מוחלשים או חסרים והדבקויות.

בניתוח כזה אשר נעשה בגישה פתוחה (לא בהכרח תמיד) משחזרים את מבנה האף החיצוני והפנימי בעזרת השתלת סחוסים וטכניקות תפירה. הסחוסים נלקחים במרבית המקרים מגוף המנותח כאשר סדר העדיפות הינו סחוס המחיצה (אם נותר מניתוח קודם), סחוסי אפרכסת האזן. כיום יש נטייה לבחור בסחוס הצלע אך לצורך כך יש בצע ניתוח נוסף לקצירת סחוס זה.

סיבוכים

כמו בכל ניתוח יתכנו בניתוח אף סיבוכים אשר אין להתעלם מקיומם גם אם שכיחותם נמוכה ואינן בהכרח יחודיים למנתח זה או אחר או בשליטת המנתח או בשל רשלנות.

דימום – קורה בשכיחות של 1%. בשעות הראשונות שלאחר הניתוח אם מאובחן יתכן צורך לחזור לחדר ניתוח לעצירתו. עשוי להצריך הרדמה חדשה והארכת זמן אשפוז וטיפול תרופתי.

זיהום – אחרי ניתוח נדיר ויתכן תוך שבוע עד 3 שבועות מהניתוח. כדי למנוע זאת ניתן טיפול אנטיביוטי מניעתי אך החלטה זו לשיקולו של כל מנתח ולא כולם נוהגים כך. הזיהום יתכן בקו התפר ועלול להשפיע על הצלקות ועל צורת האף. זיהום נדיר ברקמות האף עלול לחייב אישפוז ורמזים לקיומו עלולים להיות כאבים עזים בלתי מוסברים או חום גבוה ויש להודיע מייד למנתח.

אסימטריה – גם למנתח הטוב ביותר אין 100% הצלחה. אסימטריה של האף אשר היתה טרם הניתוח עלולה להשאר אחריו לעיתים במידה חלקית. לעיתים יש קשר לאסימטריה מובנית קודמת של הפנים. תתכן אסימטריה בקצה האף או בנחיריים או במראה צידי של האף (פרופיל) כתוצאה מקשיים או כשלים בניתוח. לא תמיד ניתן להגיע לסימטריה מושלמת. לאחר תקופת מעקב של עד שנה יוחלט על הצורך בניתוח נוסף.

ברוב המקרים הצלקות בניתוחי אף עדינות ומוסתרות אך בכל זאת לא ניתן לחזות מראש את טיב הצלקות ותהליך הריפוי של כל מנותח ( מנותחת) ולעיתים נדירות יתכנו צלקות אשר יראו יותר.

הפרעה תפקודית – ב2%-3% מכלל המנותחים ויש גם טוענים ל 10%-20% עלולים להיווצר קשיי תפקוד של האף כמו הפרעה בנשימה זמניים או תמידיים. הפרעות אלה יתכנו בשל נפיחות רקמות, הצטלקויות לא רצויות כולל במסתם האף, שינויים ביחסים בין מרכיבי האף כולל הקטנת חתך האף בשל שבירת העצמות ודחיסתן פנימה בתהליך הניתוח.

  • תתכן פגיעה בחוש הריח בכ 1% מניתוחי אף.
  • תתכן נזלת זמנית או תמידית וזומוטורית בשל תגובתיות יתר של הריריות.
  • תתכן תגובה לחומר זר במקרי השתלת סחוס או שתל אחר.
  • נדירה מאד פגיעה בצינור הדמעות.

בניתוח אף הכולל תיקון מחיצה כולל ניתוח מחיצה בלבד לעתים רחוקות עלול להיווצר נקב במחיצה. לרוב חסר משמעות.

 

ד"ר יוסף בלום – מומחה אף אוזן גרון, ראש צוואר

לקבלת חוות דעת נוספת ניתן ליצור קשר בטלפונים 073-7028756 | 073-7597925