ניתוחי אף – סוגי הניתוחים

גישה פתוחה וסגורה, מחיצה קונכיות, ניתוח אף מתקן

מידע כללי

הדגשים חשובים שצריך לדעת

מטרת מנתח האף צריכה להיות השגת תוצאה טובה יותר תפקודית ואסתטית תוך שימור הרקמות ומניעת תוצאות וסיבוכים מאוחרים. האף הינו מבנה בצורת פירמידה המורכב משילוב של שורש גרמי ושני שליש תחתונים לערך סחוסיים. ההרמוניה בין המרכיבים הללו וביניהם לפנים נותנת לאף ולפנים את מראם האסתטי. מאידך, האף הינו יחידה אנטומית תפקודית אחת ולכן אם האנטומיה – הצורה והמבנה- מופרעים הדבר מוביל לתפקוד לקוי המתבטא בסימפטומים של חסימת האף. לאור זאת, יש צורך לעתים בניתוח משולב אשר ישחזר את צורת האף החיצונית לתקינה יחד עם השבת מבנה פנימי ותפקוד תקינים, בין אם הניתוח הינו למטרות קוסמטיות או רפואיות.

כאשר יש צורך בניתוח אף קוסמטי המטרה הינה לשנות פרופורציות בין מרכיבי האף ע"י כריתת רקמות, הוספה השתלה או העברת מיקום ותפרים באזורי האף השונים.

בכל ניתוח רינופלסטיקה מבוצעים חתכים המאפשרים גישה אל מרכיבי מבנה האף. החתכים מאפשרים הרמה והפרדה בין מעטפת הרקמות הרכות העור והתת עור לבין יתר מבנה האף הגרמי סחוסי כולל המחיצה בצורה שתאפשר כריתה, הזזה, השתלה ותפירות לעיצוב מחדש של מבנה האף.

קיימות שתי שיטות (גישות) בסיסיות לניתוחי אף: גישה סגורה וגישה פתוחה.

האף הינו המרכיב הדומיננטי במראה פנינו ובהגדרת האיזון וההרמוניה בין חלקי הפנים. בשל כך עיוות במראה האף או חוסר פרופורציה שלו לתווי הפנים עלולים להשפיע על הדימוי העצמי ועל הבטחון העצמי של האדם. ניתוח אף פלסטי (RHINOPLASTY ) הינו למעשה עיצוב האף בתרגום מילולי חפשי וניתוח אף הינו אחד הניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר ומדי שנה כחצי מיליון בני אדם פונים ליעוץ בנושא זה בארה"ב. מאידך האף אינו רק אבר המתנוסס בקדמת פנינו אלא גם אבר בעל תפקידים חשובים במערכת הנשימה בנוסף להובלת האויר לריאות. תפקידים אלה הם:

א. חימום האויר. 

ב. לחלוח האויר. 

ג. הגנה ע"י סינון מכני של חלקיקים והרחקתם בעזרת ריסי התאים ובשיתוף מנגנון החיסון ותגובות רפלקסים כולינרגיים לגירויים זיהומיים או כימיים. 

ד. אבר חוש הריח וטעם.

בניתוחי אף רפואיים ו/או אסתטיים יש צורך להתחשב בתפקודים הנ"ל ונחוצים הבנה וידע משולבים בנסיון כדי לשמר אותם מאחר והניתוח עצמו הינו טראומה לאף על כל רקמותיו עם השלכות לטווח הקצר והארוך.

גישה סגורה ( CLOSED – ENDONASAL )

בגישה זו שהיא הישנה והוותיקה יותר, כל הניתוח מבוצע דרך הנחיריים עם חתכים פנימיים בגבול העור הפנימי והרירית וחתכים בין הסחוסים הצידיים העיליים והתחתונים. בגישה זו אין צלקות חיצוניות והניתוח נעשה עם יכולת ראיה מוגבלת ובחלקו עם תחושת מישוש.

גישה פתוחה (OPEN APPROACH)

בגישה זו מבוצע חתך ראשוני דרך אזור הקולומלה (האזור המפריד בין הנחיריים) אשר נמשך פנימה לחתכים פנימיים דומים בחלקם לחתכים בגישה הסגורה. בגישה זו מתלה העור התחתון הנוצר מופשל כלפי מעלה מופרד מהמבנה הקשיח של האף ומתאפשרת תצפית ישירה על מרבית המרכיבים החיצוניים של פירמידת האף, במיוחד בשליש התחתון, והאף נראה כספר פתוח בפני המנתח.

לגישה זו יתרונות כאשר יש צורך בדיוק רב יותר ותמרון חפשי יותר במקרים של אסימטריה, או כאשר נחוצה הכנסת שתלים, או במקרי נחיריים קטנים, או במקרי ניתוח חוזר. הצלקת החיצונית עוברת ריפוי יפה ברוב המקרים ואינה נראית לאחר זמן גם בשל מיקומה ונדיר שיגרם סיבוך והצטלקות לא יפה (אך תוארו גם מקרים שכאלה).

ההחלטה לגבי הגישה הטכנית הינה אינדיבידואלית בכל מקרה הנדון לגופו על פי הנתונים הבסיסיים והמגבלות והמטרות.

בשתי הגישות הניתוחיות עלול להיווצר צורך בהשתלת סחוסים בקצה האף לייצוב האף או לעצב את קצהו או לייצב את הנחיריים, או להצר נחיריים או בסיס נחיריים. לעיתים צעדים אלו מותירים צלקות עדינות.

משך הניתוח יתכן בין 1.5- 3 שעות ( ולעתים נדירות אף יותר).

ניתוח אף רפואי – מחיצה קונכיות

מחיצת האף הינה קיר מרכזי בחלל האף במבנה משולב סחוסי בחלקו הקדמי וגרמי בחלקו האחורי אשר חוצץ מחלק את חלל האף לשני חללי משנה.

ב כ-70% מהאוכלוסייה קימת סטייה במידה כזו או אחרת אך לא בכל מקרה היא באה לידי ביטוי סימפטומטי אף אם היא נכרת. הסברה היא שהסטייה נגרמת כתוצאה מחבלה בשלב כלשהו של החיים. החבלה תתכן במקרי חבלה עם וללא שבר באף (ואז הרקע ברור) או לכאורה סטייה מולדת ואף אז יתכן מחבלה בזמן הלידה ומעיכה של האף בשלב זה או שנגרמו חבלה ו/או שבר בילדות אשר עברו ללא תשומת לב לאירוע.

סטית מחיצה מביאה בחלק מהמקרים לחסימה אפית וקשיי נשימה. החסימה האפית באה לידי ביטוי בצורת סימפטומים כמו אף סתום, קשיי נשימה, נזלת, עייפות, חוסר ריכוז, נחירות , דום נשימה בשינה , שינה עם פה פתוח, בעיות סינוסים, דימומים מהאף, פגיעה בחוש הריח, השפעה על הקול , הפרעה במנשך בשלבי ההתפתחות של הלסתות.

החסימה האפית נובעת לא רק מסטיית מחיצה אלא מבעיות הקשורות לה באזורים שונים של האף לכן יש להתייחס למגוון הבעיות והשילובים הקשורים ולא להתמקד בסטיית המחיצה כגורם היחיד לחסימה . החסימה יכולה להיות בכל אזור של האף ולכן נחוצה גישה יותר כוללנית לתיקון המחיצה ובעיות החסימה מאשר התמקדות בגישה המקובלת ע"י רוב המנתחים לתיקון סטית מחיצה והיא גישת ה SMR –SUB MUCOUS RESECTION  חיתוך תת רירי של קטע המחיצה הבולט.

דר' בלום מנתח בגישה אחרת הקרויה NASAL SEPTAL RECONSTRUCTION  המתבססת על כריתה או הרחקה של מחיצה סחוסית ו/או גרמית המאפשרת גישה אל ושחזור של כל חלקי המחיצה כולל השלוחות שלה – הסחוסים הצידיים העליונים -ULC ו/או שחזור האף כולו. בשיטה זו ניתן לתקן את כל אזורי המחיצה בכל גבולותיה וכל מרכיבי האף ולאו דווקא רק המחיצה – בכל מקרה לגופו.

על פי גישה זו יש הכרח במקרים בהם האף עצמו מעוות לשלב תיקון כולל של מבנה האף המצריך שליטה בכל הטכניקות של ניתוחי אף. על פי עקרונות השיטה כריתה בלבד של אזור שלכאורה הוא העקום ביותר אינה הפתרון הנכון, אלא כריתה על פי הבנת הפתופיזיולגיה של גורם הסטייה ושחזור המחיצה עד כמה שניתן כדי לשמור על מחיצה יציבה למניעת תמט מאוחר של האף.

דוגמאות לתיקון מחיצה

דוגמאות לסטיית מחיצה טרם תיקון וסטיית מחיצה מודגמת ב CT

ניתוח SEPTO- RHINOPLASTY

במקרים רבים יש צורך לבצע ניתוח משולב של תיקון סטית מחיצה ותיקון מבנה ומראה חיצוני של האף . ניתוח זה קרוי SEPTO- RHINOPLASTY .

האינדיקציות לניתוח משולב זה הינן:

1. בעת ביצוע ניתוח פלסטי של האף ללא תלונות כאשר מלכתחילה יש סטית מחיצה כדי למנוע סימפטומים עתידיים בגלל:

א. הסטיה המוקדמת שתבוא לביטוי לאחר הניתוח.

ב. הקטנת חתך האף בגלל שבירת העצמות וקרובן בניתוח הפלסטי.

2. באף מעוות עקום מלכתחילה (TWISTED NOSE) חובה לתקן אסתטית ופונקציונלית כאחד. (דוגמאות בתמונות להלן)

TWISTED NOSE

ניתוחי אף: לפני ואחרי

 

ד"ר יוסף בלום – מומחה אף אוזן גרון, ראש צוואר

לקבלת חוות דעת נוספת ניתן ליצור קשר בטלפונים 073-7028756 | 073-7597925